Комплексният онкологичен център – Бургас затвърждава позицията си като водеща институция в областта на онкологията. Все повече млади лекари избират именно КОЦ – Бургас за своето професионално развитие, тъй като лечебното заведение предлага перфектното съчетание от добри специалисти и съвременни технологии, които са задължителни за навременната диагностика и ефективно лечение на онкологичните заболявания.
Сред най-новите попълнения в екипа на Комплексния онкологичен център – Бургас е д-р Златка Чолакова. През годините тя натрупва богат опит в урологията. В практиката си се среща с различни урологични заболявания – от доброкачествени състояния до сложни онкологични случаи. Присъединява се към специалистите на КОЦ-Бургас, водена от желанието да работи в среда, в която се прилагат съвременни методи за лечение на урологичните онкологични заболявания, както и от възможността да работи рамо до рамо с висококвалифицирани специалисти, които споделят стремежа й към високи професионални стандарти.
Пред „На брега” д-р Чолакова разказва кои са най-честите урологични заболявания, с които се сблъсква в практиката си и как можем да се предпазим от тях.
Д-р Чолакова, какво Ви насочи към урологията като медицинска специалност?
Още от началото на медицинското ми обучение имах интерес към хирургичните специалности, но урологията ме привлече с комбинацията си от оперативни методи за лечение съчетани с консервативно такова, както и динамичността на работата и възможността да помагам на пациенти с широк спектър от заболявания. Освен това урологията е една от медицинските области, които постоянно се развиват с нови минимално-инвазивни методи и модерни технологии, което я прави изключително интересна и предизвикателна.
Кои са най-честите урологични заболявания, които се срещат при мъжете и жените днес?
В ежедневната ми практика срещам широк спектър от урологични заболявания, като най-често това са бъбречно-каменна болест – един от най-честите проблеми, причинени от различни фактори като генетична предразположеност, дехидратация и неправилно хранене; инфекции на пикочните пътища – срещат се както при мъже, така и при жени, но при мъжете могат да бъдат индикатор за по-сериозни заболявания; доброкачествена хиперплазия на простатата – състояние, което засяга голям процент от мъжете в по-късна възраст; онкологични заболявания – рак на простатата, бъбреците и пикочния мехур, които често се диагностицират в напреднал стадий и функционални нарушения като инконтиненция – особено при жени след менопауза.
Онкологичните урологични заболявания често се развиват безсимптомно в началните си стадии. Кои са първите предупредителни сигнали, на които пациентите трябва да обръщат внимание?
Ранните симптоми често са незабележими, но пациентите трябва да обърнат внимание на симптоми като кръв в урината (хематурия), промени в уринирането като често или затруднено уриниране, болка в кръста или корема, особено при рак на бъбрека. Необяснимата загуба на тегло и хроничната умора също могат да бъдат симптоми на напреднал онкологичен процес и не бива да бъдат подценявани.
Каква е ролята на профилактичните прегледи за ранното откриване на урологичните онкологични заболявания?
Профилактичните прегледи играят ключова роля в ранната диагностика. В ранните стадии ракът често протича безсимптомно, но чрез редовни изследвания като ултразвук, туморни маркери и простатно-специфичен антиген (PSA) при мъжете, можем да открием заболяванията навреме и да приложим ефективно лечение.
Колко често мъжете и жените трябва да посещават уролог за превантивен преглед и кои рискови фактори налагат по-честа диагностика?
Препоръките за профилактични прегледи включват ежегоден скрининг за рак на простатата при мъже над 50 години, а при тези с фамилна обремененост – още след 40-годишна възраст. Жени, които имат чести уринарни инфекции и оплаквания, също трябва да се консултират с уролог, според индивидуалния виск. Редовни прегледи, според лекарската преценка, са необходими и при пациенти с бъбречно-каменна болест или хронични урологични проблеми.
Кои са най-новите методи за диагностика и лечение на рак на простатата, бъбреците и пикочния мехур, които се прилагат в КОЦ-Бургас?
В нашата практика прилагаме иновативни методи като цистоскопия, което е основен диагностичен метод при карцинома на пикочния мехур, осигуряващ ранно откриване на рецидиви и своевременно лечение. Тя се извършва редовно след трансуретрална резекция на тумори в пикочен мехур по строго определен график и може да се комбинира с Narrow Band Imaging (NBI) за по-добра визуализация. Уретерореноскопията е минимално инвазивен ендоскопски метод, който прилагаме за диагностика и лечение на заболявания на уретера и бъбречното легенче. Използва се за отстраняване на камъни, биопсия на тумори и лечение на стриктури като осигурява директна визуализация и прецизна интервенция, без нужда от отворена хирургия. Мултипараметричен ядрено-магнитен резонанс (mpMRI) се прилага за ранно откриване на рак на простатата. Значително по-прецизна от стандартната биопсия е Фюжън биопсията на простатната жлеза. Други минимално инвазивни методи за лечение на рак на бъбрека и простатата, които се прилагат в КОЦ-Бургас, са Лапароскопска и роботизирана хирургия. При пациенти с онкологично заболяване в напреднал стадий се прилага имунотерапия и таргетна терапия – съвременни медикаментозни подходи, които повишават преживяемостта.
Има ли промени в начина на живот, които могат да намалят риска от развитие на урологични онкологични заболявания?
Със сигурност има неща в начина на живот, които могат да намалят риска от развитие на онкологични заболявания като включването на повече плодове, зеленчуци и антиоксиданти в менюто, хидратация за предотвратяване на инфекции и камъни и физическа активност, която намалява риска от затлъстяване, свързано с урологични заболявания. Тютюнопушенето също е доказан рисков фактор за рак на пикочния мехур.
Диабетът и хипертонията често могат да бъдат причина за повишен риск от урологични проблеми, поради което препоръчвам завишен контрол и редовна профилактика при пациенти с хронични заболявания.
Какъв е съветът Ви към хората, които отлагат посещението при уролог от страх или неудобство?
Отлагането на посещение при специалист може да доведе до откриване на заболяването в напреднал стадий, а именно навременната диагностика е основният ключ към ефективното лечение на заболяването. Хората трябва да знаят, че посещението при уролог не е страшно, не боли и може да спаси техния живот!