Комплексният онкологичен център в Бургас продължава да утвърждава своята роля като водещо лечебно заведение в Източна България, благодарение на постоянните инвестиции в модерни технологии и работата с едни от най-добрите специалисти в региона.
Доц. д-р Николай Миринчев е едно от новите лица на КОЦ-Бургас. Той е експерт с дългогодишен опит в областта на медицината и по-специално – урологията. Повече от 30 години доц. д-р Николай Миринчев работи в УМБАЛ-Бургас, а доскоро беше завеждащ на Клиниката по урология там.
Ръководител е на Катедра „Анестезиология, АГ, Хирургия, Ортопедия, Травматология, Урология, Неврохирургия, Спешна и интензивна медицина“ към Медицински факултет на Държавен Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Специализирал е в клиники в Германия, Австрия, Италия и Испания. Завидният му опит не го спира да търси нови професионални предизвикателства и начини за развитие. Това е една от многото причини да се присъедини към екипа на КОЦ – Бургас.
Пред журналист от “На брега” доц. д-р Николай Миринчев разказва за иновациите в урологията и за значението на профилактиката за ранната диагностика и ефективното лечение на урологичните заболявания.
Доц. Миринчев, след дългогодишната Ви работа в УМБАЛ-Бургас, какво Ви доведе в Комплексния онкологичен център?
Доведе ме най-вече желанието ми за развитие на урологията в региона. Тук се работи с модерни технологии и апаратура при лечението на онкологично болните пациенти, което е от изключително значение за развитието ми като специалист
Какви иновации навлизат в областта на урологията и кои от тях използвате в КОЦ-Бургас?
Иновациите, които навлизат в урологията, са много, но една от основните тенденции в последните години е минимално инвазивната хирургия – лапароскопска, ендоскопска и роботизирана, при която идеята е да няма разрез или той да се минимизира. При ендоурологията се навлиза през естествените отвори чрез специални камери и видеосистеми, а едно от сериозните ѝ предимства е, че е максимално щадяща за пациента.
През последните 5-6 години силно се усеща и влиянието на ендоскопската лазерна хирургия, която се прилага и за лечението на туморите на пикочо-отделителната система.
Какви методи за диагностика и лечение на урологичните заболявания прилагате?
За да се открие карцином на простатата, задължително се прави скринингово изследване на простатно-специфичния антиген (PSA). След преглед при специалист и след допълнителни изследвания може да се наложи изследване на простатата с ядрено-магнитен резонанс, а след задълбочен анализ да се проведе фюжън биопсия на простатната жлеза.
При съмнения за туморни образувания на бъбреците се провежда ехографски преглед и при наличие на съмнителни новообразувания се извършват допълнителни образни изследвания и лечение, ако такова е необходимо. Основното лечение, което се стараем да прилагаме е органосъхраняващата операция, а когато е невъзможно се използват и по-радикални оперативни техники.
Ехографът е урологичната „лекарската слушалка“ (стетоскоп). Той е безвреден и в ръцете на добър специалист дава много полезна информация за състоянието на пациента. Разбира се, всички патологични изображения могат да бъдат доуточнени с допълнителни образни изследвания.
Какво представлява стандартният профилактичен преглед при уролог?
Стандартният урологичен преглед протича в няколко стъпки. На първо място се снема подробна урологична анамнеза – пациентът отговаря на редица уточняващи въпроси, за да се прецени дали има нещо важно, което той е пропуснал да спомене пред специалиста и което е от значение за поставянето на точна диагноза и адекватно лечение.
Следващата стъпка е провеждането на ехографски преглед на пикочо-отделителната система, скроталното съдържимо и простатата при мъжете. Прави се химически анализ на урината и, ако е необходимо, се извършват допълнителни изследвания за наличие на уроинфекция.
Пациентите трябва да знаят, че урологичният преглед не е страшен и не причинява болка. Ехографът отдавна е в ръцете на уролозите, които чрез различни специални трансдюсери извършват изследвания на бъбреците, пикочния мехур, тестисите и простатата.
Доколко е важна профилактиката по отношение на урологичните заболявания? Колко често трябва да се ходи на профилактичен преглед при уролог?
Профилактичен преглед при специалист трябва да се прави два пъти годишно, независимо дали пациентът има оплаквания. Важно е да се знае, че простатният карцином е тихо заболяване, при което усложненията идват късно и в много напреднал етап на заболяването, и единствено редовната профилактика е начинът да бъде открит в ранен стадий.
Кои са най-често срещаните симптоми на урологично заболяване, които пациентите не бива да пренебрегват?
Един от плашещите урологични симптоми за всеки пациент е наличието на ясна кръв в урината, при мъжете и в еякулата. Този сигнал често е без болка и може да отшуми без лечение, но след месеци, ако отново се появи, много често туморният процес вече е доста напреднал. Със сигурност уринирането на кръв е симптом, който не бива да бъде подценяван и трябва незабавно да се потърси специализирана медицинска помощ.
Кои са рисковите фактори за развитие на урологично заболяване и как могат хората да се предпазят?
Много са рисковите фактори и има начини пациентите да се предпазят от развитието на определено урологично заболяване. Ако вземем за пример уролитиазата (бъбречно-каменната болест), приемът на течности е от особено значение, особено през горещите дни.
Тютюнопушенето е рисков фактор за развитието на тумори на пикочния мехур.
Съществуват проучвания, според които носенето на мобилни телефони в джоба на панталона може да доведе до стерилитет при млади мъже. Разбира се, за всички заболявания редовната профилактика е най-добрият начин за превенция.
Съветът ми е: обръщайте внимание на здравето си и търсете съдействие от специалист. Профилактиката предпазва пациентите и дори да бъде открито заболяване, ако то се диагностицира в ранен стадий, резултатът от лечението ще бъде много успешен.